29 marca 2023

Mitenki- jak zrobić?

mitenki wykonanie

Nie da się ukryć, że zimy w naszym kraju potrafią być szczególnie mroźne i drastyczne. Co najgorsze, zwykle zapominamy w odpowiednim czasie zakupić porządnych rękawiczek, przez co nasze ręce przez większość czasu narażone są na szkodliwe działanie niskich temperatur. W efekcie cierpi na tym skóra dłoni, która niezwykle szybko staje się przesuszona i pęka, a co najważniejsze, dłonie w takim stanie z pewnością nie są uczuciem komfortowym i nie prezentują się zbyt estetycznie. Jeśli więc zapomnieliśmy o zakupie rękawiczek, to nie ma co panikować, gdyż w prosty sposób możemy wykonać mitenki. Co więcej, będzie to fantastyczna lekcja i trening zdolności manualnych. Tak więc mitenki- jak zrobić?

Mitenki- jak zrobić?- niezbędny zimowy dodatek

Przypomnijmy sobie każdy zimowy spacer, podczas którego nasze ręce przybierały prawdziwie mocny, czerwony kolor z zimna. Skóra robiła się szorstka i popękana, a nasze dłonie zaraz po powrocie do domu zaczynały panicznie boleć. Symptomy przemrożonych rąk z pewnością nie nalezą do najprzyjemniejszych. Jeśli więc zapomnieliśmy zakupić solidnych rękawiczek na zimowe spacery, dlaczego nie wykonamy ich we własnym zaciszu domowym? Nie tylko dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, ale co najważniejsze będziemy mogli sprawdzić, na jakim poziomie są nasze zdolności manualne. Co więcej, wykonanie rękawiczek o typie mitenki jest jednym z najprostszych i niezwykle przyjemnych zadań, którym możemy zająć się w zimowe wieczory. Warto także podkreślić sam fakt, że własnoręcznie wykonane mitenki są świetnym dodatkiem do zimowych stylizacji i z pewnością pozwolą nam skutecznie wyróżnić się z tłumu, nawet podczas szarej i smutnej pogody.

robimy mitenki
robimy mitenki

Mitenki- jak zrobić?- co będzie potrzebne do ich wykonania?

Mitenki jak już zostało wspomniane są kultowymi i prostymi do wykonania rękawiczkami. Jednak osoby, które do tej pory nie trudniły się tak zwanymi ręcznymi robótkami, z pewnością nie mają wszystkich niezbędnych materiałów i przyrządów. W takim wypadku, pierwsze co należy zrobić, to udać się na krótkie i przyjemne zakupy, które z pewnością nie zmienią w znacznym stopniu grubości naszego portfela. Tak więc co będzie potrzebne do wykonania rękawiczek w typie mitenki? Oto, krótka lista zakupów:

  • dwa motki włóczki- najlepiej postawić na te, w ulubionych kolorach, w końcu to my, będziemy z dumą nosić wykonane mitenki
  • szydełka 5 milimetrów- będą potrzebne do wykonania bazowego łańcuszka
  • szydełka 4 milimetry
  • ostre nożyczki

Jak widać lista zakupów jest dość krótka, a co najważniejsze, wszystkie przedmioty które się na niej znalazły wraz z materiałami, są niezwykle łatwo dostępne.

Mitenki- jak zrobić?

Skoro mamy już wszystko co niezbędne, możemy przejść do rozpoczęcia pracy nad naszymi mitenkami. W pierwszej kolejności wykonujemy łańcuszek bazowy, który składa się z 33 oczek. Liczbę oczek można dowolnie zwiększać lub zmniejszać w zależności od pożądanej długości mitenek, jednak liczba oczek musi być nieparzysta. Kolejno na szydełku wykonujemy 32 półsłupki, które zaczynają się od oczek łańcuszka bazowego. Na końcu rzędu robimy oczko zwrotne by brzegi mitenek były równe. Kolejne sześć rzędów również wykonujemy przy pomocy półsłupków. Jednak w tym wypadku półsłupki wyrabiamy za tylną nitkę, dzięki temu uzyskamy efekt ściągacza, a mitenki dopasują się do naszych dłoni. Znów pamiętamy o wykonaniu oczka zwrotnego. Kolejne rzędy wykonujemy w dość podobnej konfiguracji, do momentu aż wykorzystamy wszystkie oczka i zrobimy tak zwany narzut. Mitenki gotowe, a nasze dłonie nam za to podziękują.