3 czerwca 2023

Jak zrobić wełniane skarpety?

Zbliżająca się zima oznacza znaczny spadek temperatury. Trzeba zatem dobrze przygotować się na ten okres, aby nie marznąć w zimowe wieczory. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem stają się wełniane skarpety, które oczywiście można spotkać w wielu sklepach, ale można je także zrobić samemu. W jaki sposób?

Wełniane skarpetki

Fakt, że to palce od stóp najszybciej marzną raczej nie jest nikomu obcy. Można jednak temu zapobiec, ubierając odpowiednio grube skarpety. W najróżniejszych sklepach z odzieżą znaleźć można różne, grube skarpety, które oczywiście bardzo szybko ogrzeją zmarznięte stopy. Ich ceny bywają jednak czasami dość wysokie, dlatego momentami lepszym rozwiązaniem staje się kupno materiału, z którego można samemu wykonać wyjątkowe, wełniane skarpety. Potrzebna jednak będzie mała instrukcja, która rozjaśni sytuację i wytłumaczy osobom początkującym wykonanie skarpetek na drutach. Takie skarpetki świetnie sprawdzają się podczas snu. Są one także dobrym pomysłem na wyprawę w góry czy do lasu.

Co będzie potrzebne do wykonania skarpetek?

Oczywiście istotne są tutaj przede wszystkim chęci. Aby wykonać wełniane skarpetki trzeba uzbroić się w cierpliwość i znaleźć trochę wolnego czasu. Zadanie to nie obejdzie się oczywiście bez odpowiednich materiałów. W tym celu należy udać się do odpowiedniego sklepu z pasmanterią i wybrać włóczkę i druty. Jeśli pojawiają się problemy dotyczące wyboru odpowiednich materiałów, to warto poprosić o pomoc sprzedawców, gdyż tym samym można uchronić się od zakupu niewłaściwego materiału. Do wykonania skarpetek wełnianych najlepiej zakupić kilka kłębków włóczki w różnych kolorach i 5 drutów. Wydawać by się mogło, że wykonanie skarpetek jest niezwykle trudne. Otóż nic bardziej mylnego. Poniższa instrukcja powinna rozjaśnić to zadania.

Jak wykonać wełniane skarpetki na drutach?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed przystąpieniem do robienia na drutach jest uszykowanie sobie wszystkich potrzebnych materiałów. Następnie na przygotowane cztery druty nabieramy 32 oczka, czyli po 8 na każdy. Trzeba pamiętać, żeby całość zamknąć w odpowiedni sposób, tj. związując nitkę, która kończy ostatni rząd z pierwszym oczkiem. Do czego zatem będzie służyć piąty drut? Za jego pomocą przerabia się 25 rzędów tak zwanym wzorem ściągaczowym. Trzeba ściśle trzymać się zasady, która mówi o tym, że jedno oczko powinno iść w lewo, a drugie w prawo. Gdy czynność ta zostanie już skończona, trzeba wykonać następnych 5 rzędów, ale tylko na prawe oczko. Kolejnym elementem robótki jest rozdzielenie uzyskanej długości na 3 druty. Co za tym idzie? Jeden drut będzie posiadał zatem 16 oczek, a pozostałe dwa tylko po 8 oczek. Ten drut z 16 oczkami będzie potrzebny do przygotowania pięty skarpetki. Jak to zrobić? Trzeba tutaj zgubić kilka oczek, dosłownie. Z tych 16 powinno w fazie końcowej zostać 6. Gdy do tego dojdzie, pozostaje już tylko połączenie pięty skarpetki z pozostałymi dwoma drutami i dokończenie całości robótki. Jak widać nie jest to zadanie bardzo trudne, a może być dobrym sposobem na zajecie czasu. Warto tylko na początek mieć plan i pomysł na to, jak mają wyglądać te wełniane skarpetki.

Ważną kwestią jest także dobór odpowiedniej włóczki. Trzeba tutaj wybrać właściwą grubość, która pomoże stworzyć wygodne skarpetki. Oczywiście jeśli mają być one w przyszłości wykorzystywane jako kapcie po domu, to włóczka może być grubsza. Jednak jeśli ma to być odzież do butów, to trzeba zdecydować się na troszkę cieńszy materiał, który będzie po prostu wygodniejszy.