Bawełniany sznurek może służyć do wykonania nie tylko funkcjonalnych i użytecznych, ale również pięknych przedmiotów. Produkty wykonane własnoręcznie wpisują się w ekologiczny i ekonomiczny trend. W przeszłości tworzenie różnych przedmiotów własnoręcznie było codziennością, obecnie jest nie lada sztuką. W czasach, kiedy wszystko jest wytwarzane mechanicznie, szczególnie wyjątkowe są dla nas przedmioty wykonane przy pomocy ludzkich rąk.
Torba ze sznurka – jak zrobić i obliczyć długość potrzebnego surowca?
Na początku należy określić końcowe wymiary torbyRęcznie robiona biżuteria jest pełna uroku. To jedno z tych hobby, które cieszy już podczas planowania wzoru ozdoby. Jest nie tylko świetnym sposobem na relaks, gdyż możemy skoncentrować się na splotach, ale także genialne rozwiązanie, gdy szukamy niepowtarzalnych i oryginalnych dodatków.
Materiały do ręcznie robionej biżuterii
Przed splotem, zaplanujmy, z jakiej włóczki wykonamy bransoletkę. Wybór materiału do biżuterii DIY zadecyduje też o efekcie, jaki osiągniemy. W przypadku delikatnych bransoletek w stylu celebrytek warto sięgnąć po cieniutkie sznurki do makramy. Na rynku jest szeroki wybór sznurów jubilerskich w każdym odcieniu. Nie samym splotem zdobiona jest bransoletka ze sznurka. Zadbajmy o koraliki, zawieszki, amulety i kryształy. Jeśli pleciona ręcznie biżuteria ma być wykonana w kilku kolorach, poeksperymentujmy z ich dopasowaniem. Nawet najpiękniejszy projekt będzie źle wyglądał, jeśli połączymy gryzące się ze sobą barwy. Warto przemyśleć projekt makramy oraz zakończenia, tak by nic nie zaskoczyło nas w trakcie procesu. Jeśli oczyma wyobraźni widzimy już sploty bransoletki, przygotujmy materiały, łącznik, klej, nożyczki i kubek ulubionej herbaty. Czas przejść do akcji.
Ręcznie pleciona bransoletka w stylu BOHO
Nieco hipisowski styl, świetnie dopełnią bransoletki ze sznurka. Frędzelki i sploty makramy doskonale komplementują się nawzajem. Wystarczy dołożyć zawieszki z piórkiem bądź okiem proroka, by stworzyć oryginalną biżuterię. Ręcznie robione bransoletki ze sznurka atrakcyjnie prezentują się zestawione warstwowo. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z biżuterią DIY, wypróbujmy kilka prostych technik na stworzenie oryginalnych, plecionych ozdób. Warto zacząć od odmierzenia sznurka na bransoletkę. Teraz czas na zamocowanie ozdobnej zawieszki lub amuletu, w tym celu należy złożyć wcześniej przygotowany sznurek na pół i przepleść ozdobę. Po tym kroku pojawi się pętelka, przełóżmy przez nią sznurek, aby zakotwiczyć zawieszkę. Teraz czas na prawdziwą zabawę, czyli wiązanie splotów.
Sploty do makramy dla początkujących
Rzemieślnicy wyróżniają 3 podstawowe sposoby wiązania plecionych bransoletek. Na początek wystarczy opanować te techniki, by stworzyć oryginalną ręcznie robioną biżuterię. Kotwica mocująca z poprzedniego akapitu to pierwsza z technik. Można kontynuować w ten sposób i stworzyć poczwórną pętlę, ale pamiętajmy o dodatkowym sznurku do zawieszki, gdyż pętla mocująca wymaga dwóch taśm. Kolejnym prostym w wykonaniu rozwiązaniem jest węzeł prosty. Do zrobienia go potrzeba czterech pasm, które dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Następnie te pierwsze wiążemy wokół środkowych, układając jeden z nich nad drugim, kolejny węzeł wykonamy podobnie, zmieniając miejsce położenia sznurów. W ten sposób uzyskamy węzeł płaski. Trzecią z metod jest wiązanie węzłów żebrowych poziomych, polega ona na wiązaniu sznurów po lewej z tymi po prawej, następnie zmieniamy tę kolejność.
Bransoletki rzemieślnicze
Czas na świetną zabawę przy ręcznym wyrabianiu biżuterii. To od nas zależy jaki styl nadamy swoim
bransoletkom ze sznura
. To idealna rozrywka, którą można wykonywać wspólnie z przyjaciółką lub podczas wieczoru z ulubionym serialem. oraz czy będzie posiadała dodatkowe zdobienia, np. frędzle. Można rozrysować prosty szkic na kartce papieru. Kolejnym krokiem jest dokładne ustalenie rodzaju sznurka, ważnym parametrem, który trzeba określić, jest jego grubość. Najlepiej jest wykonać próbę sznurka na małym odcinku drewnianego profilu. Aby prace przebiegały odpowiednio, dobrze jest zastosować kilka wskazówek:
- Trzeba pamiętać, aby ilość sznurków była wielokrotnością czwórki, zasada ta dotyczy szerokości torby, a wynika ze specyfiki techniki wykonania splotu tkackiego.
- Należy przygotować i użyć więcej sznurka niż się zakładało na początku.
- Dobrze jest zachować pierwszy sznurek jako wzorcowy, jeśli potrzebujemy np. długości 6 metrów, trzeba dokładnie odliczyć taką długość centymetrem krawieckim, a później jako odcinka wzorcowego używać tego sznurka, a nie centymetra.
- Należy również pamiętać, że w rękodziele nie obliczymy wszystkiego z matematyczną dokładnością do 1 milimetra, liczy się przede wszystkim wyobraźnia i kreatywność.
Torba ze sznurka – jak zrobić ją własnoręcznie?
Do wykonania średniej wielkości torby potrzebne będą dwie sztuki uszu bambusowych, 24 kawałki sznurka po 2 m, po 12 kawałków na każde ucho. Każdy dwumetrowy sznurek składamy na pół i mocujemy do ucha. Całość rozdzielamy na 6 grup po 4 sznurki. Zaczynamy od lewej strony, pierwszy sznurek przekładamy na dwa środkowe i pod czwarty, a czwarty sznurek pod spodem dwóch środkowych, tak aby powstał węzeł. Robimy w jednym miejscu 4 węzły i tak kolejno ze wszystkimi sznurkami. Kolejnym krokiem jest połączenie węzłów, które powstały wyżej również za pomocą 6 grup po 4, należy je przesunąć o 2 sznurki w prawo. W tym rzędzie trzeba wykonać 2 wiązania, aby powstał tylko jeden węzeł i w taki sposób postępujemy już do końca torby. Kolejny etap to połączenie dwóch części torebki razem przy pomocy takiego samego wiązania, na dole zostawiamy sznurki o takiej samej długości, aby można je było związać. Na koniec przewracamy wszystko na prawą stronę i torba gotowa.
More Stories