3 czerwca 2023

Jak zrobić pompon?

robimy pompon

Pompon to ostatnio krzyk mody. Nosimy je wszędzie: na czapkach, przypięte do torebki, na bluzkach. Dość często stają się ozdobą wnętrz upiększając poduszki, pościele czy koce. Nie musimy kupować ich w sklepie. Taki pompon dość szybko i łatwo wykonasz samodzielnie w zaciszu domowym. Postaram się się krótko opisać jak za pomocą włóczki wyczarujesz jakże modny w tym sezonie gadżet. Jedynie co cie ogranicza to twoja wyobraźnia.

Pompon krok po kroku

Wykonanie go samodzielnie to żadna filozofia. Jest to na tyle proste, że do zabawy możesz zaprosić swoje dziecko. Nie dość, że wspólnie wyczarujecie coś pięknego, to miło spędzicie czas. Czego potrzebujesz? Przygotuj włóczkę, nożyczki, karton i igłę. Tu idealnie sprawdzi się grubsza wersja. Wykorzystaj włóczkę z akrylu, ale tego wysokogatunkowego, bądź wełnianą. T druga jest jednak stanowczo droższa. Z kartonu wytnij dwa takie same krążki. Po środku zrób otwór. Im większe koło tym większy wyjdzie pompon. To ty decydujesz jaki rozmiar cie interesuje. Oba kartoniki należy złożyć razem. Owiń je włóczką przeciągając kłębek przez środek wyciętych okręgów. Ilość przeciągniętej włóczki również ma znaczenie. Nawijając jej więcej twój pompon wyjdzie większy i puszystszy. Za pocą nożyczek przetnij nawiniętą włóczkę po zewnętrznej stronie kartonu. Delikatnie rozsuń krążki pamiętając, by nie zdjąć z nich zawiniętej włóczki. Przygotuj kawałek wełny i delikatnie wsuń między kółka i zwiąż. Dzięki temu nie rozpadnie się i będzie solidny i miękki. Gotowe! Sama zrobiłaś swój pierwszy pompon. Proste! Prawda?

Gdy udało ci się zachęcić dziecko do wspólnego tworzenia pomponów zamiast kartonu daj mu rolki po papierze toaletowym. Są szersze i z pewnością twoja pociecha łatwiej nawinie na nim włóczkę. Nie trzeba jej też przekładać przez wyciętą dziurkę. Ta czynność może właśnie sprawiać problem, co niestety może zniechęcić dziecko do dalszego tworzenia waszych ozdób. Jak przy kartonikach obwiniętą włóczkę należy związać kawałkiem wełny i przyciąć nożyczkami. Włóczkę delikatnie zsuwamy z rolki.

pompon wykonanie
pompon wykonanie

Pompon zrobiony na widelcu

Brzmi dość zabawnie, ale tak – możemy zrobić mini pomponiki właśnie przy użyciu widelca. Nawiń wełnę na widelec na tej częściej, gdzie są „ząbki”. Nakręć jej jak najwięcej. Zwiąż kawałkiem wełny na środku widelca tworząc kokardkę. Zdejmij delikatnie włóczkę i rozetnij. Jeśli istnieje taka potrzeba powycinaj zbędne kłaczki i nadaj mu piękny i okrągły kształt. Stworzyłaś mały pomponik, który idealnie nada się jako breloczek do kluczy.

Zrób dwa pompony naraz

Wcześniejsza metoda umożliwiła ci wykonanie jednego pompona. Gdy już doszłaś do wprawy możesz zrobić ich kilka na raz. Zaoszczędzisz dzięki temu swój czas. Ta metoda pozwoli ci wykonać pompony potrzebne do dekoracji wnętrz. Z pewnością potrzebnych ci będzie kilka sztuk. Zrób je dwa razy szybciej. Posłużyć się możesz stołem lub krzesłem. Nawiń włóczkę dookoła nóg. W sumie równie dobrze sprawdzą się do tego dwa świeczniki. W każdym bądź razie pozostając przy nogach przygotowanym kawałkiem wełny obwiąż zawiniętą już włóczkę tak, by wyszła obręcz składającą się z dwóch mniejszych części. Przetnij nożyczkami uważając na wiązanie. Dziecinnie proste!

Piękne i puszyste pompony

Niezaprzeczalnym jest, że pompon kojarzy się bardzo pozytywnie i przywołuje miłe uczucia. Jest miękki, delikatny i puszysty. Nada się w miejsca, gdzie chcemy, by powstała przytulna, ciepła i domowa atmosfera. Pozbędziesz się również zalegających w szafkach resztek włóczki. Nie musisz do tworzenia pomponów używać tych jednakowej grubości czy w takim samym kolorze. Mieszając stworzysz coś innego i niepowtarzalnego. Im bardziej oryginalny pompon to z pewnością bardziej ciekawy.

Metod do ich wykonania jest bardzo wiele. Przedstawione powyżej sposoby są bardzo proste i nie wymagają większego nakładu finansowego.