Kiedyś robótki ręczne kojarzyły się głównie z zajęciem naszych babć. Dzisiaj ponownie wracają do łask. Dzierganie na drutach czy szydełku staje się coraz bardziej popularne nawet wśród najmłodszych. Z włóczki tworzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dzierganie uspokaja i relaksuje, a końcowy efekt daje mnóstwo satysfakcji. Tylko jak zacząć?
Jak szydełkować – podstawy dla całkiem początkujących
Czego potrzebujemy, aby rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem? Tylko włóczki i szydełka w odpowiednim rozmiarze. Na etykietach przędzy znajdziemy informacje, jaki rozmiar będzie najodpowiedniejszy. To naprawdę wszystko. Pierwsze prace powinny być łatwe i nieskomplikowane. Dzięki temu nie zrazimy się do dziergania. Dopiero wraz ze wzrostem umiejętności zainwestować będzie można w dodatkowe akcesoria. Pamiętajmy jednak, że nawet pierwsze szydełko powinno być dobrej jakości. Wygodna i ergonomiczna rączka znacznie ułatwi pracę i przyspieszy naukę.
Jak szydełkować – podstawy czytania schematów dla bardziej zaawansowanych
Przeglądając strony internetowe z darmowymi wzorami szydełkowych robótek, natknąć się można na specyficzne, graficzne schematy. Są one uproszczoną formą zapisu wzorów na szydełko i choć wyglądają na bardzo skomplikowane, wielu osobom ułatwiają pracę. Jednak zdarza się, że nawet najbardziej doświadczone dziewiarki nie potrafią czytać tych schematów. Dlatego, jeśli przerażają one i Ciebie, wcale nie musisz się zrażać. Na dobry początek wystarczy filmowy tutorial, na którym z łatwością dostrzeżesz wszelkie niuanse dziergania.
Jak szydełkować – podstawowe ściegi
Do wykonania pierwszej robótki na szydełku wystarczy zaznajomić się z techniką tworzenia łańcuszka oraz jednym rodzajem ściegu. To naprawdę takie proste! Za pomocą słupków lub półsłupków wykonać można niemal wszystko. Zaczynając od prostego szalika, a na bardziej zaawansowanej, koronkowej chuście kończąc. Dlatego też szydełkowanie uważane jest przez wielu rękodzielników za łatwiejsze od dziergania na drutach.
Jak szydełkować – podstawy tworzenia słupków i półsłupków
Najpopularniejszym szydełkowym ściegiem jest słupek. I choć jest on nieco bardziej skomplikowany od półsłupka, to przy jego pomocy robótka szybko nabiera kształtu i łatwiej zaobserwować można postępy w swojej pracy. Słupek jest więc wyższy od półsłupka, a swoim kształtem przypomina kolumnę. Na początku warto jednak poznać oba ściegi, ponieważ nie różnią się one znacząco sposobem wykonania.
Jak szydełkować słupki?
Przed wykonaniem pierwszego słupka wykonać należy kilka oczek łańcuszka. Następnie narzucamy na szydełko nitkę i wbijamy je od przodu w pierwsze oczko łańcuszka. Znowu nabieramy nitkę i prowadzimy ją z powrotem przez oczko. Na szydełku pojawią się trzy pętelki. Ponownie nawijamy nitkę na szydełko i przeciągamy ją przez dwie pierwsze. Tę samą czynność powtarzamy z dwiema ostatnimi pętelkami. Słupek gotowy!
Jak szydełkować półsłupki?
Aby wykonać prosty półsłupek, na samym początku nie narzucamy nitki na szydełko tak, jak robimy to w przypadku słupka. Od razu wbijamy je w oczko i przeciągamy przez nie nitkę. Tym razem na szydełku pojawią się więc dwie, a nie trzy pętelki, przez które prowadzimy ponownie narzuconą nitkę.
Przy pomocy tych dwóch podstawowych ściegów wydziergać można wspaniałą czapkę na zimę, ciepłe skarpety lub uroczą maskotkę. I zrobić to mogą nawet początkujące w rękodziele osoby.
More Stories
Jak nauczyć się szydełkować?
Mitenki- jak zrobić?
Jak zrobić pompon?