30 września 2023

Jak nauczyć się szydełkować?

szydełkowanie

Zapewne niektórzy marzą o swetrze, czapce czy szaliku, który został własnoręcznie wykonany. Do tego potrzeba jednak umiejętności szydełkowania. Aby nauczyć się szydełkować potrzeba dużo cierpliwości przy nauce i odpowiednich narzędzi. Po tym, jak nauka szydełkowania zostanie opanowana, może się to stać pasją, która wiąże się z korzyściami i odczuciem satysfakcji. Ponadto szydełkowanie wpływa pozytywnie na zdrowie psychicznie, ponieważ działa relaksująco i poprawia nastrój, a wszystko, czego potrzeba to chęci. Warto, więc spróbować szydełkowania, skoro ma tyle zalet, może i na kogoś wpłynie tak pozytywnie. Jak właściwie się tego nauczyć? Od czego zacząć? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdą się w tym artykule.

Jakie akcesoria pomogą nauczyć się szydełkować?

Na początek przygody z nauką szydełkowania nie potrzeba wiele. Najważniejsze to zakup włóczki i szydełka. Warto zacząć od szydełka metalowego o grubości 4 mm. To pomoże ustalić, czy to zajęcie w ogóle będzie odpowiadać. Jeżeli chodzi o włóczkę, to najlepiej wybrać te miękkie. Włóczka o wysokiej zawartości wełny będzie gryźć. Najbardziej odpowiednim materiałem jest bawełna, wiskoza, jedwab czy mikrofibra. Natomiast jeżeli ktoś operuje niższym budżetem, to na początek można zacząć nawet z akrylem. Lepiej nie wybierać bardzo grubych, czy bardzo cienkich włóczek. Na początku, trudno jest się na nich nauczyć. Najlepszym wyborem będzie włóczka mająca 200-300 m długości na 100 g mająca jasny kolor, wówczas będzie lepiej widoczna. Akcesoria do szydełkowania bez problemu można kupić w pasmanteriach stacjonarnych i internetowych. Pasmanterie internetowe to zazwyczaj lepszy wybór, ponieważ cechuje je ogromna różnorodność, więc bez problemów można znaleźć w nich materiały dopasowane do preferencji danej osoby.

Co zrobić, aby nauczyć się szydełkować? Od czego zacząć?

Najważniejsze jest, żeby zacząć powoli, nie śpieszyć się. Wybrać sobie ciche otoczenie, które będzie pozbawione wszelkich rozpraszaczy i wybrać wygodne miejsce. Należy pamiętać, że potrzeba czasu, aby się nauczyć. Wymaga to również sporo cierpliwości, ponieważ proces nauki trwa jakiś czas i nie wszystko od razu wychodzi idealnie. Najważniejsza w tym wszystkim jednak jest teoria. Warto najpierw poznać podstawy, a potem zacząć szydełkować. Warto również poznać podstawowe sploty. Lepiej zacząć od tych prostych, żeby się niepotrzebnie nie zniechęcać. Można posiłkować się filmami instruktażowymi w internecie.

Szydełkowanie można zacząć od czegoś mniejszego i najprostszego, czegoś takiego jak np. pluszaki, gdyż:

  • Potrzeba tylko umiejętności wykonywania półsłupków.
  • Można zacząć od tanich materiałów takich jak: włóczka akrylowa.
  • Można pruć, nawet jeżeli coś nie wyjdzie, spróbować jeszcze raz, ponieważ akryl jest tani.
  • Tworzenie zabawek sprawia ogromną satysfakcję, którą można pochwalić się znajomym
  • Wystarczy odrobinę zaangażowania, aby uzyskać efekty.
nauka szydełkowania
nauka szydełkowania

Szydełkowanie nie wymaga aż tak wielu narzędzi, jak by się mogło wydawać. Na początek wystarczy tylko tańsza włóczka z akrylu i jakieś tańsze szydełko. Warto zacząć od szydełkowania pluszaków, gdyż jest to stosunkowo łatwe jak na początek. Również nie trzeba się obawiać, że coś się zepsuje, ponieważ akryl jest bardzo tanim materiałem. Jeżeli natomiast ktoś chce szydełkować szaliki czy czapki, wtedy warto postawić na włóczkę z miękkiego materiału takiego jak: wiskoza, bawełna, jedwab czy mikrofibra. Akryl nie sprawdzi się dobrze w przypadku szalików i czapek, ponieważ taki materiał będzie gryźć. Natomiast kluczem tu jest cierpliwość i zaangażowanie.